škudci

Brouci

Brouci jsou jeden z nejdiverzifikovanějších řádů hmyzu. Zahrnují přes 400 000 popsaných druhů rozčleněných ve více než 160 čeledích, což je asi 40 % všech popsaných druhů hmyzu a asi 20 % všech popsaných živočišných druhů. V České republice byl zaznamenán výskyt asi 7000 druhů zastupujících asi 110 čeledí.

Rus domácí

Rus domácíJe u nás nejvýznamnějším druhem švába. Barva medově hnědá. Délka 10 - 16 mm. Samička nosí 2 - 4 týdny na zadečku měkkou ootéku (vaječný vak 7-9 mm) s 30 - 50 vajíčky. Ootéku odkládá na ukrytá místa, kde se nezávisle na matce líhnou mladí jedinci. Vývoj trvá při pokojových teplotách 30 - 90 dní. Žijí uvnitř budov, nejčastěji v kuchyních, koupelnách a v přilehlých prostorách. Je zploštělý, což mu umožňuje obývat škvíry pod kachlíky, záhyby v krabicích, nebo dokonce prostory uvnitř složených novin. Bývá příčinou požárů, neboť se ukrývá v elektrických rozvodech kde zapříčiňuje zkraty. Rus plachtí, skáče, a šplhá i po hladkých kolmých površích. Nelétá. Noční tvor. Při přemnožení leze i ve dne. Boj proti tomuto hmyzu není jednoduchou záležitostí. Má skvělou rozmnožovací schopnost, aktivně i pasivně se šíří a vyniká přizpůsobivostí. Proto jsou mnohé přípravky na rusy neúčinné a ošetření se musí zopakovat minimálně dvakrát. Velký význam má prevence. Je to hmyz značného hygienického významu. Na svém těle přenáší plísně a původce nebezpečných nákaz. Trus a zlomky již mrtvých jedinců mohou vyvolávat u  citlivých osob alergické reakce. Laik může rusa zaměnit s podobným švábem hnědopruhým, který má odlišné životní návyky.

Šváb černý

Šváb černý Velikost 18 - 28 mm. Sameček kaštanově hnědý s krátkými křídly, samice černá jen s pahýly křídel. Samička nosí ootéku jen asi 5 dní. Celý vývoj může trvat i 3 - 4 roky v závislosti na mikroklimatických podmínkách. Šváb vyhledává teplá a vlhká místa. Nalezneme jej zejména ve sklepích a přízemních prostorách, v suterénech, kotelnách, teplovodech, skladech, ale i v kuchyních, pekárnách apod. Nelétá a nedokáže šplhat po hladkých stěnách. Do vyšších pater vystupuje po rozvodech inženýrských sítí, podél bytových jader. Je to brouk s noční aktivitou. Na svém těle přenáší plísně a původce nebezpečných nákaz. Trus a zlomky již mrtvých jedinců mohou vyvolávat u citlivých osob alergické reakce.

Pilous černý

Pilous ČernýPilous černý je rozšířený skladištní škůdce zrnin. Smolně hnědý až černý nelétající brouk velikosti 3 - 5 mm. Charakteristickým znakem je hlava protažená v nápadný nosŠkodí v obilních zásobách všeho druhu, řidčeji v těstovinách, mouce, pohance, luštěninách, mandlích, podzemnici olejné atd. vyskytuje se v silech, mlýnech, skladech, zásobách a v domácnostech. Samička klade asi 200 vajíček do jamek vyhlodaných v zrnech a tyto zalepuje sekretem. Vytváří tedy skryté napadení. Celý vývoj probíhá uvnitř zrn. Za 2 - 3 měsíce vylézá ze zrna už dospělý jedinec. Vývoj pilouse je závislý na teplotě a vlhkosti substrátu. Při teplotě 27°C a vlhkosti 16 % stoupá plodnost až na 550 vajíček a vývoj probíhá 2x rychleji. Vydrží bez potravy až 3 měsíce a dožívá se 2 let. Je mimořádně odolný vůči mrazu, vydrží až 10 dní ve vodě. V zrninách se můžeme setkat také s potemníky a lesáky.

Červotous Špízní

Červotous Špízní Rezavohnědý brouk velikosti 2 - 4 mm s jemně ochlupeným povrchem těla. Hlava otočená pod hruď. Napadá výrobky z mouky, zvláště tvrdé a trvanlivé výrobky, pečivo, těstoviny, kroupy, rýži, ale i poleévkové kostky, drogy, kůže, papír, sušené rostliny, ptačí hnízda atd. Samička klade průměrně 60 vajíček. Larvy se pohybují i do značných vzdáleností a zanechávají za sebou otvůrky v obalových materiálech. V substrátu se larva zakuklí. Dospělý jedinec si prokousává cestu ven, přičemž vytváří typické asi 2 mm velké kruhové otvory. Proniká nejrůznějšími materiály včetně hliníkových folií. Dospělý jedinec nepřijímá potravu. Brouk i larva snáší nízkou vlhkost substrátu.

Potemník Stájový

Potemník Stajový ​Velikost asi 10 mm. Vyhledává plesnivé obilí, krmiva a chovy zvířatVyskytuje se taktéž v okolí budov odkud proniká dovnitř. Závažně škodí v izolacích stěn. Při vhodných teplotách se objevuje v kalamitním množství a stává se velmi obtížným.

 

Nenašli jste, co jste hledali?

Ozvěte se nám a rádi Vám pomůžeme.

Jsme členy asociace CEPA (Confederatin of Europian Pest control Associations) a Sdružení pracovníků dezinfekce, dezinsekce a deratizace v České republice.

logo​​     cepa