igeba tf 35

Plísně

Plísně jsou mikroskopické houby, které mohou v řadě případů znepříjemňovat náš život. Mohou být zdrojem některých onemocnění a alergií. Nalezneme je v potravinách (zejména pečivo, rostlinné a mléčné produkty), v konstrukčních materiálech budov, i v přírodě.

Jak žijí ?

Plísně se vyskytují a množí na substrátech s vysokou vlhkostí. Přežívají velký rozsah teplot. Rozmnožují se buďto rozrůstáním mycelia, nebo sporami. Spory jsou rozmnožovací orgány plísní. Ve zralosti jsou spory uvolňovány, dopadnou li na vhodné, vlhké a živinami zásobené místo, počnou tu klíčit, růst a vytvářet další spory.

Čím škodí ?

Plísně v přírodě zapříčiňují rozklad materiálů. Tuto vlastnost bohužel uplatňují i při růstu v našich domovech. Omítky opadávají a ze dřeva se stává ,,papírová" hmota. Velké množství spor ve vzduchu způsobuje zdravotní potíže (dráždí sliznice, pokožku, vyvolávají bolesti hlavy, alergie).Největším zdravotním rizikem může být výskyt některých plísní produkujících mykotoxiny v potravnách.

 

Nenašli jste, co jste hledali?

Ozvěte se nám a rádi Vám pomůžeme.

Jsme členy asociace CEPA (Confederatin of Europian Pest control Associations) a Sdružení pracovníků dezinfekce, dezinsekce a deratizace v České republice.

logo​​     cepa